Преди всичко, никога не промотираме целия филм директно. Социалните мрежи изпитват "отвращение" към дълги форми. Всичко по-дълго от минута е с прогресивно намаляващи шансове да стигне до повече хора, дори и да си плащате за това. Десетминутен филм ще бъде видян от 100 пъти по-малко потребители на социални мрежи от едноминутната му версия.
Далеч по-сполучливо е да споделим кратка 2-3-минутна версия, още известна като "трейлър". В Cinetryx се гордеем със способността си да създаваме завладяващи трейлъри дори и от най-скучните филми (които разбира се не сме снимали ние).
Един от основните похвати при трейлъра е още в първите 10 секунди да грабнат вниманието на зрителя. Колкото по-бързо и убедително, толкова по-добре. Не забравяйте - много хора ще видят само секунди от видеото докато скролват из мрежата.
В зависимост от социалната платформа, може да се наложи да препубликувате съдържанието. Например, Фейсбук се отнася много по-"приятелски" със съдържание, качено директно в платформата, отколкото с връзки към YouTube или Vimeo.
От друга страна, ако държите да добиете добра представа до колко човека е достигнал филма, заложете на една, максимум две платформи. Всяка платформа дава сведения относно гледаемостта и ако искате да държите тези данни под око, с повече платформи може да се объркате.
В този ред на мисли, когато получавате филмите, проверете, че не получавате само линк за гледане, но и линк за сваляне. Особено когато не получавате физически носител - флашка или хард диск.
Колкото до това, с кого да споделим - насочете се в аудитория, която би оценила такъв филм - групи, страници, сайтове по темата. За алгоритмите на социалните мрежи един от най-важните показатели дали един клип е интересен е броят гледания в самото начало. Ако имате общество от последователи, споделете го с тях и ги помолете да споделят нататък. Не хвърляйте тон пари за промотиране на видео в една голяма и безлична група зрители. Трябват ви сравнително малко, но заинтригувани, споделящи и коментиращи зрители. Кои са те?