ХИМАЛАЙСКИ УРОЦИ (2026)

Моята изповед
Знаете ли какво е да се борите със собственото си дете? Да виждате как всичките ви опити да го възпитате, да го научите на отговорност, да го окрилите, се разбиват на пух и прах? Аз знам. Всеки ден го изживявам с най-малкия ни син. Въпреки че сме опитни родители, всичко, което някога е работило, сега изглежда безполезно.
Вниманието му е като листо на вятъра. Всеки разговор се превръща в битка за власт. Импулсивност, емоционална изостаналост, обсебеност от профански видеа… Уморително е. Понякога се питам: къде сгрешихме?
Докато търсех отговори, разбрах нещо шокиращо. Не сме сами. Напротив, това се превръща в новата реалност – домове, в които екраните са станали по-важни от думите. Деца, които не могат да се хранят, да заспиват, да учат или да общуват без тях. Родители, които предпочитат спокойствието пред играта. Как допуснахме това? Плавно и незабележимо, като сварената жаба на бавно усилващ се огън.
Хималаите – хранилище на човещината
Ако има място, което все още устоява на тази деградация, това са Хималаите. В полите на тези свещени върхове времето тече по друг начин. Там шерпите и тибетците продължават да живеят, както са живели прадедите ни – с уважение към земята, с благодарност за малките неща. Далеч от отровата на алчни алгоритми, които експлоатират човешките слабости.
Именно там ще потърсим отговорите. На 13 октомври тръгваме с Дани – баща и син, които трябва да се намерят отново, заедно и поотделно. Повече от месец ще споделяме живота на шерпите, ще прекосяваме високопланински проходи, ще изкачваме петхилядници, ще изминем над 150 км пеша на 4000 м средна надморска височина. Ще оставим зад гърба си шума, екраните и препускането… И ще търсим нещо по-ценно – свързаност, осъзнатост, смирение.
Филм, който може да стигне до всеки
Преди десетилетие се опитах да разкажа тази история в книга. Прочетоха я 2000 души – капка в морето. Сега знам, че е време за нещо по-голямо. Време е за филм. Ако двама четат книги, другите 98 гледат филми.
Ще ви допуснем в дома си. Ще споделим тревогите си. Ще ви отведем в сърцето на Хималаите. Ще видите едно дете, което се бори със себе си. Един баща, който отказва да се предаде. И едно пътуване, което може би ще промени всичко.
Но за да се случи това, имаме нужда от вас. Вярвам, че този филм засяга всяко българско семейство. Че трябва да започнем този разговор – сега, преди да е станало твърде късно. Ако разпознавате себе си в тази история, ако вярвате, че бъдещето на децата ни не трябва да принадлежи на екрани и алгоритми – протегнете ръка.
Заедно можем повече.
Насладете се на Хималайската красота в кратката извадка от филма:

ПЛАН-ГРАФИК
Предпродукция и подготовка
12 седмици
Юли - Септември 2025 г.
Планиране и бюджетиране на продукцията, работа по сценария, избор на снимачни локации, наемане и подготовка на екип, режисьорска подготовка, закупуване и наем на снимачна техника, договаряне с местни партньори и др. Снимки в София и околности.
Снимачен период
8 седмици
Октомври - Ноември 2025 г.
Транспорт на екип и техника към снимачните локации в Непал. Изминаване на огромни пешеходни разстояния при високопланински условия, надморска височина от 2840 м до 5545 м. Снимки, преглед и архивиране на заснетия материал всекидневно. Зареждане на снимачната техника при липса на изградена електрическа инфраструктура.
Постпродукция
16 седмици
Декември 2025 г. - Март 2026 г.
1 седмица преглед и подбор на заснетия материал
3 седмици видеомонтаж до Picture Lock
1 седмица за окончателни снимки в София (едновременно с монтажа)
2 седмици за корекция на цветовете/грейдинг
8 седмици за партитура и музика (едновременно с грейдинга и звуковия дизайн)
3 седмици за звуков дизайн и мишунг
1 седмица за мастеринг и окончателна доставка

СИНОПСИС
Как се губи едно дете в света на екраните? Не с вик или бягство, а тихо – с всеки миг, прекаран в дигиталния лабиринт, където реалността избледнява, а бързите удоволствия подменят истинските преживявания.
Дани е на 13 – умен, чувствителен, но пленен от виртуалния свят, където бягството от трудностите изглежда по-лесно от борбата. Родителите му – Стоян и Пепи – виждат как синът им се изплъзва, но колкото повече се опитват да го върнат, толкова по-дълбока става пропастта между тях. Диагнозата „дефицит на внимание“ само потвърждава страховете им – проблемът не е просто в екраните, а в нещо много по-дълбоко, коренящо се в самите тях.
Стоян, вечно зает работохолик, се бори със собствената си емоционална незрелост. Пепи, отдадена на семейството до степен на самозабрава, се изправя пред ужасяваща диагноза, която преобръща всичките им приоритети. В този момент на осъзнаване, семейството взема най-важното си решение – да напусне комфорта и да поеме на дълго отлаганото пътуване към Хималаите.
Тази експедиция не е просто приключение – това е последният им шанс да се намерят отново. По каменистите пътеки на величествената планина, сред суровия, но смирен живот на шерпите, Дани ще бъде принуден да срещне себе си, далеч от екраните и алгоритмите, които диктуват дните му. В игрите с нови приятели, в суровите преходи, в смеха и болката от умората, той ще преоткрие простите радости, които е забравил.
Но това пътуване носи и въпроси, на които никой не е готов да отговори – защо страхът от изоставяне е заседнал в Дани още от земетресението през 2015-та? Как тежестта на миналото оформя настоящето? Може ли една планина да заличи рани, които поколенията предават несъзнателно?
Тримата ще се потопят в културата на шерпите, ще празнуват с тях, ще скърбят, ще споделят радостите и тревогите на обикновените планинци. Всеки от пътешествениците ще се завърне променен по своему, пречистен и зареден с творческа енергия. Задачата на филма е да измери и документира това явление, да изведе на показ някои от принципите на достойния живот там, където щастието не се измерва с пари, а с взаимност и усмивки.
„Хималайски уроци“ не е просто филм за едно семейство – това е огледало, в което всеки родител, всяко дете ще се види. Филм за болката да загубиш връзката с тези, които обичаш най-много. И за надеждата, че никога не е късно да се намерите отново. Надежда, която ще ни топли дълго след финалните надписи.
Възможности за присъединяване към проекта
- Дарителство - ще ви споменем с благодарност във финалните надписи, ще гледате филма предпремиерно и безплатно. Ентусиастите ще получат и членство в затворената група, където ще следите развитието на филма отблизо, директно от "кухнята".
- Продуктово позициониране - всичко изброено дотук, заедно с възможност вашият продукт или услуга да бъдат използвани във филма, стига да пасва на сюжетната линия и среда.
- Копродуцентство - достъп до снимачната площадка по време на снимки, премиери и събития на червения килим, фестивални прожекции.
- Инвестиция - при успешно разпространение на филма, възвръщане на средствата с висока доходност и предимство пред продуцентския и снимачния екип.