• Cinetryx
  • Хималайски уроци
  • Ананда
  • Cinetryx
  • Хималайски уроци
  • Ананда
96-cinetryx-logo.png

Важен ли е изборът на снимачен екип?

Когато преценим, че едно събитие заслужава да бъде заснето, стремежът е да получим максимално качество на приемлива цена, с минимум главоболия.

 

Гледайте, а не се доверявайте сляпо. Всеки уважаващ себе си оператор има публично достъпно портфолио. Вижте един, два, десет... докато не видите стил, който ви допада. Всеки оператор има стил, както и всеки монтажист. Не очаквайте чудеса. Каквото видите в демото, подобно ще получите, освен ако екипът не се е променил. Задавайте тези важни въпроси - кой снима, кой монтира, кой озвучава.

 

Ако имате предпочитания какво да се снима, относно музиката или как ще се разпространява - споделете ги ПРЕДВАРИТЕЛНО. Уверете се, че са ви разбрали и с готовност са посрещнали избора - хоризонтално, вертикално, 4К, с дрон, без дрон, с трейлър или не...

 

Не пренебрегвайте и излъчването на оператора - искате или не - той взаимодейства с героите на филма и се "отпечатва" в материала ви, макар и да не влиза в кадър. Не допускайте хора антипатични, странни или направо нахални. Операторът трябва да е "прозрачен" - да не пречи, да се промъква където е най-важно и да е сговорчив.

 

Две думи и за фотографа, ако сте наели и такъв. Изключително важно е да се получи екипна работа между оператор и фотограф. Ако започне борба за "най-добрата гледна точка" или "най-добрия момент", това е рецепта за катастрофа. Срещнете ги предварително. Уверете се, че са сговорчиви помежду си и че са се договорили как да не си пречат. Изглежда като дреболия, но разбирате важността едва когато половината снимки са "украсени" с гърба на оператора или обратното.

Стоян Маринов

01.12.2023

Тънкости

©2025 Всички права запазени.